Sortery optyczne do materiałów sypkich do separacji przemiałów i żywności - wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest jakość i czystość materiału. Skuteczność oczyszczania sięga 99,99%, dzięki najwyższej możliwej dokładności sortowania straty materiału ograniczone są do minimum. Zakres osiąganych wydajności to od 500 kg/h do 16 t/h w zależności od rodzaju materiału wejściowego i stopnia zanieczyszczenia. Nasz sorter optyczny to zaawansowana technologia układów przetwarzania danych decydujących o szybkości i precyzji sortowania pozwala na jeszcze szybszą pracę sorterów. Kamery CCD najnowszej generacji pozwalają osiągnąć najwyższy możliwy poziom rozpoznawania elementów. Pneumatyczne wyrzutniki selenowe o podwyższonej trwałości charakteryzują się długoletnią bezawaryjną pracą bez efektu rozkalibrowywania.
• zdecydowana poprawa jakości materiału
• wyższa cena odsprzedaży posortowanego materiału
• szybka amortyzacja poniesionych kosztów
• niski poziom strat w materiale odrzuconym dzięki dokładności kamer i wyrzutników pneumatycznych
• intuicyjna i niezmiernie prosta obsługa maszyny przez operatora
• możliwość obsługi zdalnej ze smartfonu, laptopa itp.
• niskie zużycie energii
• możliwość sortowania różnorodnych materiałów na tej samej maszynie
• możliwość sortowania według rodzaju materiału przy zastosowaniu dodatkowych kamer na podczerwień
Materiał podawany jest na zrzutnie skąd grawitacyjnie przemieszcza się do sekcji rozpoznawania i separacji. Kamery CCD rozpoznają materiał według kolorów, odcieni, kształtu itp. kierując się zadanymi parametrami, następnie materiał niepożądany odrzucany jest pneumatycznie za pomocą systemu wyrzutników. Odrzucony materiał najczęściej zawracany jest do powtórnego sortowania na kolejnych zrzutniach w celu odzyskania materiału akceptowanego.
Materiał podawany jest na taśmę napędzającą, skąd trafia bezpośrednio do sekcji rozpoznawania i separacji. Stosuje się je najczęściej do materiałów o dużej masie nasypowej - takich jak przemiały metali, szkła, piasku, grysu itp. Sortery taśmowe również mogą być wyposażone w kamery na podczerwień.
Wykorzystują promieniowanie rentgenowskie w celu wyeliminowania materiałów niepożądanych w tym samym kolorze, różniących się tylko strukturą wewnętrzną. Pozwala to na separację różnego rodzaju tworzywa lub żywności (podobnie jak technologia bliskiej podczerwieni) a także na eliminację uszkodzonych wewnętrznie materiałów.